top of page
  • Tedy Mileva

„ДЕВОЙКО, МАРИ, ХУБАВА” – календар 2021

Един календар, посветен на красотата и духовната сила на българката

 

Снага й – тънка топола,

лицето – бяла месечина.

Очи й – черни череши,

веждите – вити гайтани.

Страните й – червени ябълки,

устата – сладка малина.

Като се засмее, слънце изгрява,

като заплаче, бисери рони...“

„ДЕВОЙКО, МАРИ, ХУБАВА” е календар с български автентични народни носии, съхранявани в музеи на територията на България. В този календар ще видите „оживели“ народни носии от различни региони на страната. Ще се докоснете до красотата и великолепието на автентичния български женски костюм от фондовете на Етнографско-археологически музей – Елхово, Регионален исторически музей – Ямбол, Исторически музей – БАТАК, „Кьорпеевата къща“, или експозиция „Котленски градски бит“, Регионален исторически музей – Пазарджик. Тази година, отново в календара влизат и автентични народни носии от частни колекции.

"Държейки този календар в ръцете си, вие държите вашето минало и в същото време всичко онова, което трябва да се запази в бъдещето. Нашите корени. Януари е празнична девойка елховска. Февруари е невеста гиздава Кариотка. Март посреща ви с ямболска хубавица от село Зорница. А април е цветна лазарка. Май е слънчев празник. Юни е изпълнен с багри, старини, ценности. Юли е слънце, озарило усмивката на най-красивата невеста в селото. Август идва чак от Каракьой. Септември е смирена девойка, очакваща есента. А октомври е горда българка от Болярци. Ноември пък - от Мирянци. И така дойде декември. Той ще ви разкаже за Батак. Всеки месец ще ви докосне до различен бит, различна култура, различни разбирания за живота и красотата му. Разликите, заради които нашата България е райско кътче. Наша нелека задача бе да извадим всички тези пъстри народни носии от фондовете на музеите в цяла България, а ваша, също нелека задача, е да показвате тези фотографии, събрани в луксозно издание, на вашите внуци, а те на техните. И така, нишката българска никога да не спира да се усуква!" /Анелия Крумова - участник в първото издание на календарите с народни носии, още като 16 годишна/


ФОНДАЦИЯ „ЖИВИТЕ БЪЛГАРСКИТЕ КОРЕНИ” поднася благодарности на всички консултанти, приятели и съпричастни на инициативата, които с информация, съвети и помощ, съдействаха за реализацията на проекта: нашите домакини и приятели от с. Ковачевица – общ. Гърмен; с. Ичера – общ. Сливен; гр. Разлог; манастир „Света Троица“ с. Устрем.


Специални благодарности на Светла Бонкова от гр. Разлог.


Официални благодарности на:

Главен консултант Ангел Янков – Директор РЕМ – Пловдив

Христо Христов – Директор на ЕАМ – Елхово

Добринка Костова – гл. уредник ЕАМ – Елхово

Динка Ангелова – етнолог РИМ – Ямбол

Борис Хаджийски – Директор на РИМ – Пазарджик

Мария Йорданова – уредник отдел ”Етнография” РИМ Пазарджик

Стефан Иванов – уредник ИМ – Котел

Христина Манова – Директор на Исторически музей – Разлог


С ПОКУПКАТА НА ТОЗИ КАЛЕНДАР:

  • Вие подкрепяте дейността на музеите в България, тъй като част от календарите се подаряват от нас за реализация в полза на музеите, с които сме работили по тях;

  • Подкрепяте и дейността на "Българските корени" по отразяване и популяризиране на значими български фолклорни събития и участия през идната година.


Специални благодарности на чаровните девойки, които със сърце и отдаденост към българското се включиха в тези снимки: Йоана Джелебова, Михаела Бакалова, Мария Иванова, Ивайла Вълева, Анна Янчева, Илияна Джонджорова, Памела Пейчева, Катерина Анастасова, Ива Топалова, Елица Парапунова, Борислава Кутларска, Алексия Василева, Десислава Йорданова, Лиляна Ублева.





 

465 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички
bottom of page